Bjorn Phau prekvapil skvelým výkonom

Mladý nemecký tenista s indonézskou krvou Bjorn Phau prekvapil v prvom kole grandslamového turnaja US Open aj svojho protihráča, svetovú jednotku Rafaela Nadala...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Keď sa začínal prvý zápas Rafaela Nadala v pozícii svetovej tenisovej jednotky, na americkom turnaji US Open, v celom areáli vo Flushing Meadows snáď nikto nepochyboval o Rafovej výhre. A jednoznačnej.

28 ročný kvalifikant Bjorn Phau však hneď v prvom sete všetkých prekvapil. Nie tým, že hral tak ako snáď každý tenista v pozícii outsidera, že nemal čo stratiť a riskoval, ale tým, že mu jeho riskantné údery skvele vychádzaly. V prvom sete si pevne držal svoje podanie, zachraňoval snáď stratené loptičky, hral s Nadalom vyrovnaný tenis. Dotiahol to až do tajbrejku, kde sa veľmi dlho držal, no nakoniec set stratil.

Ani prehra v prvom sete však Phaua neodradila. Skvele servoval, odrážal i Rafove podania a ničil ho svojím backhandom. Napriek tomu to však nestačilo a keď mu Španiel za stavu 3:2 vzal podanie, jeho tenis v druhom sete sa výrazne zhoršil.

Dalo by sa čakať, že 126. tenistu sveta to odradí a že tretí set už bude jednoznačnou záležitosťou Nadala. Kto si to však myslel, myslel si zle. Phau si držal podanie, hral aktívne, bojoval pre každú jednu loptičku. Zachránil i nechytateľné Nadalove winnery, perfektne sa hýbal, pokrýval celú plochu ihriska. Ako povedal športový komentátor tohto zápasu, vyzeralo to ako keby proti Nadalovi hrali dvaja hráči. Phau bol skutočne všade, hral výborne, ale aj výborne je zrejme proti súčasnému najlepšiemu tenistovi planéty málo.

Napriek tomu, že aj posledný tretí set dotiahol až do tajbrejku, že sa mu nakoniec podarilo aj zobrať Nadalovi podanie (o čo sa celý zápas snažil), svoj boj prehral. To však nič nemení na fakte, že diváci, ktorí tento zápas sledovali, videli skvelý tenis, skvelé výmeny, úžasnú odhodlanosť, húževnatosť, či obetavosť. Tú jednoznačne prejavil Bojrn Phau, keď sa neváhal hodiť po loptičke a dokonca ju takmer zo zeme dokázal vrátiť späť na Nadalovu polovicu kurtu.

Rafael Nadal tak prešiel prvým, a vôbec nie ľahkým testom, na jedinom z 4 veľkých grandslamových turnajov, ktorý ešte nikdy nevyhral. A všetci tí, ktorí tento zápas sledovali, určite verili slovám Andreho Agassiho, ktorý sa svojho času na adresu Bjorna Phaua vyjadril : ,, Nikdy som nehral s rýchlejšim tensitom ako s Bjornom Phauom."